RANDOM

NASTALA ZIMA – mojimi očami

Po roku som sa vrátila ku starým vodám a opäť komentujem svet okolo seba.

Hneď z úvodu sa parádne posťažujem na tohtoročnú zimu. Kedysi dávno, keď sa ešte písali zlaté roky mojej predškolskej dochádzky, ľudstvo na území Slovenskej republiky zažívalo dlhé – predlhé obdobie (počas zimných mesiacov) vyznačujúce sa výrazným znížením teploty a obrovským nárastom zrážok, ktoré v konečnom dôsledku nazývame sneh. 

Všetci sme boli zvyknutí na ,,dobu ľadovú“, až kým sa po tomto šialenstve minca neobrátila a nadchádzajúce roky sa rázom niesli v znamení jednej z najznámejších pranostík: ,, Katarína na ľade a Vianoce na blate“. 

Momentálne zažívam čiastočnú nostalgiu, čo sa týka zimnej nádielky. Celé naše malé mestečko je pokryté bielou perinkou, pod ktorou sa rozprestiera až priveľmi klzký ľad. Tento zapríčinil niekoľko mojich svetlých chvíľok, počas presúvania sa z miesta A do miesta B, a podobne.  Aby sme sa lepšie pochopili, ľad mi vniesol do života úsmev z prostého dôvodu, ľudia začali padať ako hrušky zo stromu. Skutočne stačí malá prechádzka okolo paneláka na to, aby ste videli privoniavať okoloidúich k najčerstvejšej vrstve snehu.

ps. po napísaní tohto odseku neprešlo ani 24 hodín a moja fyzicka schránka pocítila silu karmy

Okrem iného tohtoročný január vlastní aj čierneho Petra, ktorý sa v našom podnebí odzrkadľuje najmä na klesajúcich teplotách, vlastne ja ani neviem či sa dá hovoriť o ,,teplotách“, keď je von -27. Miestami mám pocit, že sa nachádzam v Rusku a keď nie tam, tak v mrazničke. Na tento menší problém sa pochopiteľne nabaľujú hneď ďalšie, napríklad neustále zamrznuté auto v nevhodnom čase. Vlastne ten nevhodný čas je vždy, keď je von -27, keby bola nastala opačná situácia mile rada  by som uvítala námrazu na oknách.

Klimatické podmienky sú kriticke, pretože počas dňa sa všetko topí a v noci naopak zamŕza, čo predstavuje ranne klzisko a o ceste do práce ani nehovorím. Bežných 15 minút sa akoby šmahom čarovného prútika predĺži o celú polhodinu. Zas raz mi ide hlavou: „kiež by sa to dalo aj naopak“.

Svoje by vedelo povedať aj mesto v ktorom sídli môj byt, toto zrejme nedostalo dostatočný rozpočet na zabezpečenie zimnej údržby, a tak to u nás vyzerá ako v lese. Všetko je takmer nedotknuté, čo miestnych núti vyberať z pivníc lopaty a snažia sa  prehrabať aspoň k vlastnému motorovému vozidlu.

Náročky nepíšem o tom, že z neba padajú snehové vločky v takom množstve, že sa mi už o nich začína snívať, pretože toto ma trápi najmenej. A záverom, ak by mal mať každý také iste problémy ako mám ja, tak by bol svet gombička.

Dneska som mala potrebu zdeliť svetu to, čo už dávno vie: nastala zima. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.